• Novinky

      • Te Deum

      • Poďakovanie za úspešné ukončenie školského roka sme začali ďakovnou svätou omšou na sviatok sv. Petra a Pavla vo farskom kostole, kde sme sa zároveň rozlúčili s pánom dekanom Mgr. Slavomírom Gallikom a našim pánom kaplánom Mgr. Martinom Bartošom, ktorí odchádzajú na nové pôsobiská.

       Následne si v priestoroch nášho gymnázia žiaci prevzali vysvedčenia, pochvaly a ocenenia za výborný prospech a úspešnú reprezentáciu školy a rozlúčili sme sa s p. učiteľkou Čerkalovou, p. učiteľkou Olejárovou, pánom učiteľom Tomasellom a pánom učiteľom Jakubovom.

       Všetkým žiakom, pedagógom a zamestnancom školy prajeme požehnané prázdniny. 

        

      • Medzinárodné majstrovstvá v cezpoľnom behu

      • Benjamín Gradžilo a Timotej Krupa sa vďaka ich skvelým umiestneniam v jednotlivých kolách cezpoľného behu prebojovali až na Medzinárodné majstrovstvá, kde nás reprezentovali ako členovia nášho národného tímu na Štrbskom plese - športový areál SNOW.

       Reportáž z pretekov ste mohli vidieť aj na TA3.

       https://www.ta3.com/clanok/234697/v-tatrach-sa-konali-majstrovstva-sveta-skolska-mladez-tam-sutazila-v-cezpolnom-behu?fbclid=IwAR0svI3hbg13BgxgNhVBsqJdqdm0Z7zVeNMeF6WMz2QBC-WeGpzXsXnZeIE.

      • Krajské kolo v bedmintone SŠ

      • Janko Dzurňák a Benjamín Gradžilo v pondelok 30. mája 2022 reprezentovali našu školu na Krajskom kole stredných škôl v bedmintone, kde potrápili reprezentačné tímy SR a obsadili pekné 4. miesto. K dosiahnutému úspechu im srdečne blahoželáme!

      • OŽAZ

      • Včerajšie slnečné počasie prialo našim žiakom prvého až tretieho ročníka, ktorí preverili svoje praktické zručnosti a teoretické vedomosti z ochrany života a zdravia.

       Pekné a tiché prostredie v Šulerlochu ponúklo ideálne miesto na plnenie úloh účelového cvičenia. Teoretická časť pozostávala zo zdravotnej prípravy, riešenia mimoriadnych situácií a pohybu a pobytu v prírode. Skupinky žiakov tretieho ročníka si zadané témy z týchto oblastí vopred pripravili a prezentovali svojim mladším spolužiakom. Nezabudlo sa ani na praktické plnenie úloh. Študenti si zo zdravotnej prípravy vyskúšali obväzovú techniku, polohovanie a prenos zraneného, odhadovali vzdialenosť rôznych objektov, pracovali s buzolou a mapou v teréne, určovali azimut a stanovištia na mape a ďalšie praktické úlohy súvisiace s pohybom a pobytom v prírode.

      • Opäť na nás dýchla dávna história

      • Naše gymnázium pokračuje v spolupráci s Archeologickým ústavom SAV, ktorého pobočka sídli v Spišskej Novej Vsi.

       Po prednáške a besede s techničkou ústavu Zuzanou Galovou a viacnásobnej návšteve archeologickej lokality pod Blaumontom – pohrebiska z doby bronzovej, kde nás sprevádzali Mgr. Tatiana Daráková a PhDr. Marián Soják, PhD., sme sa tentokrát boli pozrieť na ďalšiu fázu výskumu – čistenie, spracovanie, triedenie, časové datovanie  artefaktov z nájdených v archeologických lokalitách. Naši študenti a jeden budúci nádejný archeológ z radu tretiakov mali možnosť na vlastné oči vidieť prácu historikov, archeológov a technikov nielen v teréne, ale aj na vedeckom pracovisku. Dokonca sme sa mohli dotknúť a vyskúšať si 8000 rokov staré nástroje. V ktorom múzeu na svete Vám to dovolia? Myslím, že nikde. Fotky našich študentov však poskytujú dôkaz, že oni tú príležitosť mali.

      • Zážitkové vyučovanie v Košiciach

      • Je možné  spojiť dejepis, fyziku a kultúru do jedného podujatia? Určite áno.

       Naši študenti sa o tom presvedčili dňa 19. mája, kedy v rámci zážitkového vyučovania navštívili mesto Košice. Študenti sa počas dňa mohli vžiť do role astronóma v planetáriu a do role vedca v sieni výbojov v technickom múzeu. Znalosti o hviezdach preukázal hlavne študent Marek, ktorý ohúril aj samotnú pani sprievodkyňu. V sieni výbojov si na svoje prišli zanietení fyzici, no vyskúšanie si fyzikálnych zákonov v praxi ocenila väčšina.

       Trochu sme sa presunuli v čase do našej histórie, konkrétne do histórie Dómu sv. Alžbety. p.uč. Farkašová podala pútavý a zaujímavý výklad, a kto dával pozor, získal výhodu pri plnení úloh. Pri histórii sme ešte trochu pobudli. P.uč. Mitríková nás zaviedla do viac aj menej známych uličiek mesta a vybrala hlavné historické budovy, o ktorých sa oplatilo počuť. Nasledovala skupinová aktivita, kde študenti mali v rámci svojich skupín získať odpovede na rôzne otázky a v závere natočiť video.

       A ako sa hovorí, to najlepšie nakoniec. Večer nás čakala kultúrna časť podujatia. Z našich študentiek sa stali krásne dámy a zo študentov šarmantní páni. V Štátnom divadle sme si spoločne užili baletné predstavenie o známom ľúbostnom príbehu - Rómeo a Júlia.

       Prepojenie vzdelávania a zážitku, aj to môžeš zažiť na našej škole :)

      • Relikvie Titusa Zemana na našej škole

      • V pondelok, 16. mája 2022 zažilo naše gymnázium slávnostné chvíle.

       Po slávnostnej svätej omši o 10:30, ktorú celebroval don Jozef Luscoň spoločne s dekanom našej farnosti, Mgr. Slavomírom Gallikom a biskupským vikárom ThDr. Viktorom Pardeľom, PhD., boli v priestoroch nášho gymnázia uložené relikvie blahoslaveného Titusa Zemana.

       Don Luscoň si pre nás všetkých pripravil pútavú prednášku, v ktorej nám priblížil život  Titusa Zemana.

       Možnosť uctiť si relikvie uložené u nás v škole je možné denne do 15-tej hodiny po telefonickom dohovore na čísle 0915 930 494.

      • Regionálne kolo v bedmintone

      • V dňoch 4. a 5. mája sa uskutočnilo regionálne finále chlapcov a dievčat stredných škôl v bedmintone, kde nás reprezentovali opäť aj naši žiaci. 

       V silnej konkurencii dievčatá obsadili tentokrát 5. miesto a chlapci opäť potvrdili nepremožiteľnosť a obsadili  1. miesto.

       Ďakujeme všetkým za reprezentáciu  a skvelé výkony a chlapcom prajeme veľa úspechov v krajskom kole.

      • Cvičná expedícia DofE

      • DofE... to je dobrodružstvo, tím, varenie s masterchefom Danom, stanovanie, výhľady, príroda, skoro došli zásoby vody, hviezdy, zaujímavosti v Závadke, nezmokli sme, natáčanie promo videí, žaby v akcii, 20 km, priatelia....

       Aj takto vyzerala cvičná expedícia DofE, ktorú absolvovali naši šiesti dofáci 2.-3.mája. Začínali v Hnilčíku, prešli cez Bukovec a na druhý deň ukončili svoju expedíciu v Poráči. Overili si svoje zručnosti spolupráce v tíme ako napríklad pri navigácii, varení, podaní prvej pomoci, informovaní o zaujímavostiach o kultúrnom dedičstve, či natáčaní promo videa. Naši dofáci majú presne mesiac doladiť veci či nabrať väčšiu kondičku na kvalifikačnú expedíciu, kde sa preverí ich expedičný tím.

      • Botanici na Schulerlochu

      • Landart a botanika? Určite ÁNO.

       9. mája prváci navštívili svet rastlín v ich prirodzenom prostredí, a to konkrétne v areáli Schulerloch. Po vytvorení skupín, mali nazbierať 13 rastlín (vrátane bylín a drevín) a identifikovať ich. Pomôcť si mohli mobilnou aplikáciou resp. atlasom rastlín v knižnej podobe. To bola tá botanická časť.

       A čo Landart? Išlo o vytvorenie umenia v prírode. Konkrétne naši študenti z nazbieraných rastlín vytvorili umelecké diela, ktoré odprezentovali ostatným. Však posúďte sami.

      • Deň v Galérii umelcov Spiša

      • Vymeniť triedu a lavice za galériu, vdýchnuť život kúsku hliny...

       Výučba v rámci konverzácie anglického jazyka a dejepisu môže prebiehať napríklad aj v Galérii umelcov Spiša, kde je stála expozícia venovaná známemu spišskému umelcovi Jozefovi Hanulovi aj v anglickom jazyku.

       V rámci Župných dní Košického kraja žiaci zároveň využili aj možnosť vyrobiť si na hrnčiarskom kruhu s keramikárom Petrom Smikom svoj vlastný hrnček alebo misku z hliny.

      • Berliner Mauer

      • Včerajšia hodina angličtiny u štvrtákov bola netradičná. Nemčinári na nej prezentovali svoj projekt, na ktorom pracovali v rámci hodín nemeckého jazyka.

       Žiaci hovorili o dejinách Nemecka po 2. svetovej vojne až po rok 1989. Akýmsi symbolom tohto obdobia bol Berlínsky múr, ktorý žiaci znázornili aj po výtvarnej stránke. Prezentácia projektu prebiehala v nemeckom a anglickom jazyku.

      • A Slovo bolo u Boha

      • V sobotu 30. apríla 2022 sa v Poprade konalo Krajské kolo súťaže v prednese kresťanskej poézie a prózy A Slovo bolo u Boha.

       Našu školu reprezentovala Peťka Olejníková, ktorá  opäť predviedla svoje recitačné umenie a domov sa vrátila s krásnym 1.miestom.

       Peťke srdečne blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu školy.

      • Girl’s day

      • Vrámci Medzinárodného dňa žien a dievčat v IT, ktorý sa oslavuje na celom svete vždy v štvrtý štvrtok v štvrtom mesiaci občianske združenie Aj Ty v IT pripravili online podujatie Girl’s day.  Jeho cieľom je predstaviť svet IT a moderných technológií dievčatám vo veku 15-19 rokov a priblížiť im, aké možnosti štúdia, práce či podnikania im sektor ponúka.

       Naše tretiačky sa tak dozvedeli množstvo informácií z pozadia IT firiem, aj osobné skúsenosti žien a dievčat, ktoré už v IT pracujú alebo ho študujú. Súčasťou programu boli krátke videá, interaktívne vstupy, diskusia, či aj možnosť zapojiť sa do súťaže o zaujímavé ceny.

      • Dejepisná vychádzka mestom

      • Naši maturanti z predmetov DEJ a OBN sa v rámci seminárov vybrali na vychádzku mestom Spišská Nová Ves. Navštívili sme Múzeum Spiša, v ktorom sme absolvovali prehliadku dočasnej expozície s názvom 150 rokov Košicko-Bohumínskej železnice. Dozvedeli sme sa, že výstavba železnice umožnila lacnú, rýchlu a efektívnu dopravu rúd z baní na Spiši do hút vo vtedajšom rakúskom Sliezsku, teda na Ostravsku.  Keďže sa na Spiši niekoľko storočí ťažili rudy, počítalo sa s tým, že dopravným spojením so Sliezskom sa urýchli hospodársky rozvoj, ktorý povznesie celý región.

       Prezreli sme si aj stálu expozíciu histórie Spiša a pomocou modernej technológie virtuálnej reality sme nakukli do zákulisia fotografického ateliéru Matz, ktorý v Spišskej Novej Vsi fungoval nepretržite od konca 19. storočia do začiatku 50. rokov 20. storočia a niesol meno zakladateľa Gustáva Matza.

       Našou ďalšou zastávkou bola nedávno osadená pamätná tabuľa, ktorá pripomína existenciu židovskej synagógy v našom meste.  Išlo o majestátnu budovu, ktorá bola najväčšou synagógou na Spiši. Stavba bola dokončená v roku 1899. V čase slovenského štátu bola v roku 1941 podpálená a ťažko poškodená. V povojnových rokoch bola smutná história budovy zavŕšená jej rozobratím na stavebný materiál.  

       Nakoniec sme sa zastavili v Spišskom osvetovom stredisku, kde sme si prezreli aktuálnu výstavu fotografií, medzi ktorými sa nachádzajú aj víťazné práce viacerých žiakov z našej školy.

      • Deň Zeme

      • 22. apríl patrí Dňu Zeme.

       Naši žiaci sa vrámci tohto dňa zapojili do jarného upratovania organizovaného mestom Spišská Nová Ves a upratali kaplnku sv. Anny, Najsvätejšej Trojice a Ružencovej Panny Márie a ich okolie. Zároveň sa stali súčasťou pokusu o zápis do Knihy slovenských rekordov v počte ľudí zapojených do upratovania mesta.

      • Okresné kolo v bedmintone žiakov SŠ

      • Ešte pred prázdninami naši chlapci a dievčatá podali super výkony v okresnom kole v bedmintone žiakov SŠ. Súťaž sa konala v priestoroch telocvične SOŠ ekonomickej v Spišskej Novej Vsi.

       Dievčatá prehrali iba jediný zápas a skončili na krásnom 3. mieste. Chlapci nenašli premožiteľa a z 1. miesta postupujú na krajské kolo. 

       Katka, Natália, Katka, Timo, Janko a Dávid ďakujeme za reprezentáciu a srdečne blahoželáme.

        

        

      • Návšteva UPJŠ v Košiciach

      • Dňa 20.4. navštívili naši seminaristi z biológie (3., 4. ročník) katedru zoológie na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a takisto botanickú záhradu.

       Študenti si vyskúšali prácu so stereolupou, pozorovanie bezstavovcov a ich určovanie. Mali možnosť vidieť unikátne preparáty stavovcov a nasať atmosféru akadamickej pôdy. Po zoológii nasledovala botanika, konkrétne prehliadka botanickej záhrady. Naši študenti v tento deň prepojili teóriu s praxou, ktorá bude pre nich určite prínosná pri ich ďalšom štúdiu.

  • Kontakty

   • Cirkevné gymnázium Štefana Mišíka
   • gym.misika@gmail.com
   • 0915 930494 - Riaditeľ školy
   • Radničné námestie 271/8 , 052 01 Spišská Nová Ves Slovakia
 • Fotogaléria

   zatiaľ žiadne údaje